Freedive training camp Dahab, Egypt (SVK)

Týždenný tréning a poznávací zájazd, Dahab, Egypt. Tréning prebieha v tretej najhlbšej morskej diere sveta The Blue Hole. 

Dahab je prezívaný aj Mekkou freedivingu spolu s jeho The Blue Hole, dierou v koralovom útese do ktorej preniká svetlo cez otvorený priechod ktorý ju spája s voľným morom, je v skutočnosti ešte krajšia ako na fotografiách. Každý milovník vody a dobrodružstva by ju mal zažiť aspoň raz v živote.

V Dahabe a v The Blue Hole som prežila dva roky svôjho života. Bolo to miesto kde som urobila svoje prvé národné rekordy a miesto kde som pochopila, že freediving nie je iba šport ale aj životný štýl, resp. filozofia. Napriek tomu, že som precestovala celý svet, nenašla som žiadne miesto, ktoré by sa z pohľadu freedivera vyrovnalo Dahabu spolu s jeho The blue Hole a atmosfétou ktorú vytvorili domáci.

blue-hole  the-famous-blue-hole

k

Môj najkrajší a najslinejší ponor v živote sa odohral v The Blue Hole, na jeseň roku 2013. Boli 4 hodiny poobede, už trošku chladnejšie a slnko bolo nízko nad horizontom. Hladina hrala farbamy hlbokej modrej a zlatej.

Okolo The Blue Hole nebol absolutne nikdo, iba pár beduínov a ich ťavy. Vo vode som bola s mojim coachom, zanorila som sa na vtedy môj najhlbší ponor a po prvýkrát v živote som dorazila na dno The Blue hole, v 93m.

Keď som otvorila oči a pozrela som sa pred seba, otvorila sa pred mojimi očami the Arch, tunel ktorý vedie svetlo do diery. Zrazu som videla rozprestierajuce sa dno, drobné kamienky a gigantickú katedrálu cez ktorú ide svetlo. Bol to ten najsurealistickejší pohľad a najmagickejšia chvíľa počas hĺbkového ponoru akú som kedy prežila.

EXTRA TRÉNING

V rámci tréningu sa nebudeme venovať iba samotnému kurzu Apnea Academy ale budeme mať aj extra tréning počas ktorého získame skúsenosti, istotu a komfort. Bude čas na zdokonaľovanie a na odstránenie možných chýb na individuálnej úrovni.  Hlavne si ale budeme spolu užívať stav beztiaže a uvidíme živý podmorský svet červeného mora.

V okolí Dahabu je množstvo jedinečných lokalít pod vodnou hladinou. Biele pieskové polia, kolónie morských úhorov, koralové záhrady, jaskyne a aj úžasná The Blue Hole. Rôzne druhy tropických rýb, korytnačky a iné živočíchy sú každodenným sprievodom.

Freediving – Tréning –  The Blue Hole – Koralové útasy – Meditácia – Jóga – Oddych – Trekking v púšti – Plavbana lodi – Zábava

  

SEBAROZVOJ

Freediving nie je iba o rekordoch, časoch a hĺbkach. To je špička ľadovca. Freediving je hlavne aktivita pri ktorej sa človek môže rozvíjať vo viacero smeroch. Meditácia, mentlálny tréning a zdravá životospráva sú v určitom smere naozaj neodeliteľnou súčasťou života freedivera. Nie je cieľom iba prekonávať rekordy a absolvovať náplň kurzu, ale naozaj objaviť svôj potenciál a precítiť tak trochu iný postoj k bežnému dňu.

2013-12-06_5d3_5273  horyamestokatka-018

ŽIVOT V DAHABE

Dahab bola  ešte pred pár rokmi iba jednoduchá beduínska dedinka na pobreží mora. Veľká potápačská ale aj freedive komunita Dahab transformovala na miesto ktoré žije potápaním, pohodou a špecifickou atmosférou kde beduíni, arabskí turisti aj európania žijú na jednom mieste a vzájomne vytvárajú oázu pokoja. Práve Dahab je miesto ktoré ja osobne považujem za veľmi stabilnú časť celého Egypta a nikdy som sa v Dahabe necítila v nebespečí.

Dahab nie je ako veľké turistické letoviská ktoré ponúkajú cestovné kancelárie. Dahab je maličké mestečko kde naozaj spoznáte krásu Egypta a Sinajského poloostorva. Dahab bol môj druhý domov, rada jeho pravú tvár teraz ukazujem mojim študentom.

1460061_10201272189587096_808079376_n  dahab2014_elodlaszlophotography-244_katka_100ps
PRE KOHO JE TENTO PROGRAM VHODNÝ? 

Program zájazdu je zameraný na výučbu a tréning freedivingu v jeho rekreačnej forme tak aby bol v programe dostatok času a priestoru na individuálny tréning, túry aj na iné aktivity a oddych. Je vhodný pre každého kto sa chce zlepšiť vo freedivingu a má chuť objavovať cudzie krajiny v ich pravej podobe.

BÝVANIE A STRAVA 

Všetci účastnící zájazdu budú bývať spolu v súkromnej Ville priamo v Dahabe. Villa má európske štandarty ubytovania, kúpelne, priestranné izby a kuchyňu. Niektoré časti týždňa budeme variť vo Ville a budeme sa zameriavať na zdravú stravu, prispôsobenú potrebám freedivera. Vo väčšine prípadov sa ale budeme stravovať vonku v reštauráciach alebo si neháme pripraviť tradičné jedlo od beduínov v púšti. Stravovanie je v Dahabe lacné a rôznorodé. Je možné sa najesť na miestnom trhu za pár cetntov, v priemernom podniku za nízku cenu ale ísť aj do luxusnej talianskej reštaurácie. O gastronomický program budeme mať postarané a budeme ho upravovať po vzájomnej dohode účastníkov.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dahab je skutočne kontrastom medzi unikátnym svetom pod morom a majestátnou púšťou a púštnymi horami ktoré lemujú pobrežie. Púšť je miesto zvláštenho druhu ticha, kde sa aj vlastný dych dá krájať. Je to perfektné miesto na relax, lezenie na skalách, túru na ťavách alebo aj prespanie pod hviezdnou oblohou ktorá je hlbšie v púšti za splnu tak jasná, že nepotrebujete baterku. Toto všetko počas týždňa zažijeme.

To ale nie je všetko. Na pláne máme aj jeden deň plavby na motorovej lodi ktorá nás zoberie na jedny z najkrajších koralových útesov ktoré sa pri Dahabe nachádzajú. Potápanie z lode má svoje neodmyslitelné čaro – s loďou sa dostaneme tam, kde by sme sa pešo nedostali.

Počas jedného voľného dňa budeme mať možnosť iba čisto oddychovať na pláži a čítať si knižku alebo môžeme ísť vyskúšať aj iné aktivity ako je prístrojové potápanie, windsurfing, sandboarding, lezenie po skalách alebo jazda na koni.

10378008_10201858767062738_6510084520018530199_n  1484047_10201279922340410_1567827129_o

LOGISTIKA

Doprava do Egypta je zabespečená letecky na trase Viedeň – Sharm El Sheikh – Viedeň s prestupom v Instanbule. Do Viedňe sa každý účastník musí dostaviť sám, resp. sa pripojiť k niekomu ďalšiemu do auta. Po príchode do Sharmu na nás bude čakať taxík ktorý nás odvezie do Dahabu. Cesta trvá cca 2hodiny. Taxík zabespečí aj dopravu z Dahabu na letisko keď turnus skončí. V Dahabe budeme mať k dispozícii auto ktoré nás bude prevážať všade kde potrebujeme.

Na jar je v Dahabe ešte stále trošku “chladnejšie”, takže sa netreba obávať neúnosných horúčav ktoré sú počas leta. Vzduch má prijemných 24 až 28 stupňov a voda okolo 22 stupňov. Treba si so sebou zobrať najvhodnejšie 3mm neoprén ale aj 5mm neoprén urobí svoju službu. Na bežné noesenie si treba zobrať letné oblečenie ale rozhodne niečo teplé na prehodenie na večer a noc. Tiež je vhodné si zobrať outdoorové oblečenie ktoré využijeme počas výletov do púšte. Šlapky a jednen pár kvalitných outdoor topánok ktoré zvládnu púšť a ľahký trekking úplne stačí.

horyamestokatka-013  horyamestokatka-071

TERMÍN
  • 15.4.2016 (sobota)  – 22.4.2016 (sobota)
CENA / 1000 EUR 
  • V cene je zahrnuté ubytovanie vo ville, kurz, extra tréning, zapožičanie tréningového vybavenia, tréning meditácie, doprava počas celej doby pobytu, spiatočná letenka do Viedne, výlet loďou, exkurzie do púšte, trek na ťavách na divokú pláž, 2xvečera u beduínov, proteínové nápoje a doplnky, potápačské poistene a olová.
  • V cene nie je zahrnutá strava, balená voda, všeobecné cestovné poistenie, súkromná výstroj na freediving(neoprén, maska, šnorchel, záťažový opasok, plutvy, ponožky). Na stravu a vodu odporúčam vyhradiť cca. 120 až 200 EUR (ak počítame že sa budeme stravovať hlavne v reštauráciach) V prípade záujmu si kúpiť výstroj na freediving ma treba dopredu kontaktovať. Máš na výber z širokej ponuky vybavenia ktoré mám otestované a rada ti poradím vybrať niečo podľa tvojej potreby. Víza si kupovať nemusíš, obdržíš iba pečiatku do pasu pri príchode a odchode.
PRIHLÁŠKA