Umenie byť ženou

 

Elegance is, when outside is as beautiful as inside

Coco Chanel

 

Sú dve hodiny poobede a ja prichádzam do potápačského centra vo Francúzskom meste Nice. Loď na hĺbkový tréning odchádza z prístavu už za 20 minút. Mám na sebe oblečené riflové kraťasy, biele bavlnené tričko, bundu proti vetru a čierne šlapky. Behom sekundy ide všetko dole a dávam sa do plaveckých plaviek a čieno – modrého neoprénu ktorý má hrúbku 3 mm. Voda má na hladine 24 stupňov ale v 50m už iba 18, tak dúfam, že mi nebude zima. Po ponore sa idem domov skultúrniť. Po rýchlej sprche si dám jednoduché ale elegantné šaty, sandálky a štipku parfúmu z ruže. Môj plán je ísť si vychutnať meditáciu pri západe slnka s výhľadom na Côte d’Azur.

Stretávam skupinku mojich kamarátov, potápačov a vypočujem si od nich zopár poznámok. “Musíš sa takto fintiť ?”…”Si športovkyňa alebo modelka ?”….Neodpovedala som.

Ale ich otázky ma prinútili začať premýšlať, či je to naozaj vhodné, aby sa športovkyňa a konzultantka v jednom obliekala väčšiu časť dňa v elegantných šatách,  mala obuté sandálky na podpätkoch a publikovala svoje módne kreácie verejne. Alebo čiastočne pracovala ako modelka, čo sa stalo aj mne. Je to vhodné ?

I have always approached modeling as a job. It is what I do, not who I am

Cindy Crawford

Ja ako freediver, zo svojej podstaty, milujem dobrodružstvo. To čo ma definuje, nie je moja práca, ale môj postoj. Ako láska k objavovaniu. A možnosť objavovať, znamená možnosť učiť sa niečo nové, je to možnosť vidieť svet z novej perspektívy, znovu a znovu precítiť nadchnutie z niečoho nového. A vo svete módy, kde ľudská predtsavivosť nemá limit, som aj ja, ako športovec, našla vášeň.

Čím všetkým môže byť žena počas 24 hodín? 

Pýtam sa sama seba odkedy v Bratislave skončili Bratislavské módne dni aj Fashion Live show. Prijala som pozvanie na rozhovor od spoločnosti KiK. V rozhovore sa ma spýtali, či mi chýba, že počas tejto show nie som na móle ako modelka. Zasmiala som sa, pretože áno, celkom mi to bolo ľúto. Tréning chôdze na móle ma vždy donútil učiť sa chodiť s vystretím chrbtom, teraz nemám dostatočnú motiváciu na mojej cat walk pracovať. Zase raz, krásna príležitosť od života.

Svet fashion ma uchvátil, niečím oveľa jednoduchším ako by si niekto z módneho priemyslu mohol myslieť. Neboli to modelky a ani šaty, ani pripravenosť kriticky posúdiť každý jeden model ktorá bola v očiach divákov hádam všadeprítomná.

Keď som sa pozerala na mólo, videla rôzne modely a štýly šiat, prepadol ma pocit krásneho uvoľnenia, pretože som mala z celej show zábavu. Niekedy berieme život až príliš vážne. A predsa, hrať sa s farbami, látkami a strihmi, veď to môže byť, v svojej podstate, len čistá zábava. Pre mňa móda predstavuje hru v ktorej môžem vytvárať niečo krásne, a hra prináša do života človeka prostú radosť. V dnešnom svete kde môže mať bežný človek niekedy až pocit, že sa ľudská rasa topí v jednej kríze za druhou, od humanitárnej, ekologickej až po ekonomickú, je možnosť dovoliť si cítiť radosť  len tak, z kreatívnej tvorby, takmer až nad zlato. A to už predsa, stojí za zamyslenie.

 

Počas fashion show som sa dostala o kúsok bližšie k odpovedi na moju otázku, čím všetkým, môže žena byť behom 24 hodín? Môže byť čímkoľvek a nikto nemá právo, jej povedať niečo iné. Dôležité je, ako sa žena cíti. A napriek tomu, že sa dokážem adaptovať na akúkoľvek situáciu, najviac si užívam práve eleganciu jednoduchých ale sofistikovaných čiernych šiat.

Ráno idem na tréning do studeného rozbúreného mora, kde mám na sebe strieborný neoprén a potopím sa do hĺbky cez 60m. Pred obedom si dám ženské tuxedo a ako konzultantka budem v konferenčnej miestnosti viesť konzultáciu pre executives. Poobede si na seba dám športové legíny a tielko a budem robiť cvičenia s postihnutými deťmi. A večer si na seba môžem dať dlhé večerné čierne šaty a ísť si vychutnať vystúpenie vo filharmónii. Táto variabilita je niečo, čo prináša do môjho života zábavu.

Mám rada eleganciu.  Pretože synonimum k elegancii, je etiketa, ktorá sa dotýka všetkého čo v živote robíme, od obliekania a rozprávania až po stolovanie a premýšľanie, hlavne, premýšlanie. Nie je to štýl, ktorý sa mení ako šaty na móle, je to určitý životný postoj ktorý sa prejaví aj na tom ako nežne človek pristupuje k druhým.

Elegant dress is like an illusive cover of a book about a woman whom beauty radiates from within. And every woman has her own alluring story to tell.

Katarina Lincz


 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: